Sv. Petar i Pavao

Sveti Petar i Pavao, apostoli

Svetkovina je svetih Petra i Pavla, apostola i mučenika ''osvojenih od Krista''.
Petak, 29. lipnja 2018. Sv. Misa u crkvi sv. Petra u 11,00 sati
http://www.laudato.hr/getattachment/4121daac-c89f-4563-bd40-712333e8a7aa/.aspx?maxsidesize=1024); background-position-x: center; background-position-y: center; background-repeat: no-repeat; background-size: cover; display: block; height: 315px; position: relative; width: 588px;" slide-index="0">
zoom

Ta dva apostola štuju se zajedno, no Crkva time nije željela umanjiti važnost svakoga od njih, već je upravo htjela naglasiti povezanost i bit njihova poslanja, a ta bit je osoba s kojom su se susreli – Isus Krist.

- Na taj blagdan sjećamo se važnosti Crkve. Sv. Petar je simbol Crkve i autoriteta koji mu je dao Isus. Ovaj nas blagdan podsjeća da je Crkva predstavnik Krista na zemlji - istaknuo je u razgovoru za Laudato.hr fra Mario Škrtić, župnik u župi Sv. Petra i Pavla u Svetom Petru u Šumi.

Prema njegovim riječima, sv. Petar i Pavao imaju duboki značaj za Crkvu, jer su to bili stvarni ljudi na početku stvaranja Crkve i kroz njih je djelovao Bog. Oni su dokaz da Bog kroz ljude čini velika djela na zemlji.

- Poruka blagdana sv. Petra i Pavla nam govori da trebamo ustrajati. Suvremeni čovjek danas lako odustaje. Život sv. Pavla koji je ispunjen progonima i kamenovanjima svjedoči nam da trebamo biti kršćani koji će biti vjerni Bogu unatoč poteškoćama. Pavao je doživio Boga i zbog toga je izdržao sve žrtve. Danas nam poručuje da trebamo biti ustrajni i vjerovati - poručio je fra Mario.

Sv. Petar je bio priprosti ribar i čovjek kojeg je Isus opčarao svojom osobnošću, svojim riječima, činima, znanjem i pronicljivošću. Bio je čovjek koji je za tog Isusa želio učiniti sve, no ipak je bio samo običan čovjek podložan grešnosti i nesavršenosti. Sv. Pavao je intelekutalac, odgojen u židovskoj obitelji, koji je bio zelot i želio učiniti sve da bi se zakon proveo. A, pojava nove, nazovimo je, sekte u židovskom narodu – kršćana, Pavla je zasmetala jer nije bila u skladu sa židovskim zakonom, sve dok se sam nije susreo s tim viđenjem i spoznao da je Isus Krist Spasitelj.

U kršćanskoj ikonografiji svetog Petra prikazuje se s ključevima u ruci. Ponekad ga možemo vidjeti kako u ruci drži ribu. Zaštitnik je Crkve i Rima. Pod njegovom su zaštitom također pekari, ribari, urari, zidari, mesari, graditelji mostova i brodova.

Svetog Pavla prikazuje se s mačem u ruci jer mu je mačem odrubljena glava ili s knjigom svojih poslanica. Zaštitnik je novinara, pisaca, glasnogovornika, biskupa i misionara.

Vaša IP adresa je: 54.163.20.57
Server Time: 2018-11-15 15:14:49