Wikipedia

 

Uskrs je jedan od „pokretnih“ kršćanskih svetkovina, odnosno onih čiji se datum mijenja svake godine. Datum ostalih pokretnih praznika se računa u odnosu na Uskršnju nedjelju.

Uskršnja nedjelja u suštini direktno zavisi od židovskog Pesaha i stoga pada u nedjelju koja dolazi nakon 14. dana proljetnog mjeseca (nisan po židovskom kalendaru). Kao prvi dan mjeseca važi onaj dan na kojem se ponovo ukaže mlad mjesec (što se nekad dešava i do dva dana nakon astronomskog početka faze mladog mjeseca). Stoga 14. dan obično pada u vrijeme faze punog mjeseca, ali u suštini nema nikakve veze s njim.

 

Povijest

Na počecima kršćanstva (sve do 325. Poslije Krista), Uskrs se slavio:

prvog ili drugog dana židovskog Pesaha, nezavisno od dana u sedmici, ili

u nedjelju koja je bila najbliža prvom danu Pesaha.

U lipnju 325. godine, grupa astronoma je za potrebe Crkve izračunala teoretske datume punog mjeseca. Svaki od ovih datuma je po tom dobio naziv crkveni pun mjesec. Prema ovom kalendaru, određeno je da prvi pun mjesec pada na jedan dan nakon 20. Ožjka (datum ravnodnevice 325. godine) i ovaj datum je dobio naziv uskršnji pun mjesec. Godinu dana kasnije, crkveni velodostojnici su odredili da se Uskrs slavi prve nedjelje koja bude slijedila ovaj crkveni uskršnji pun mjesec. Po ovom sistemu, postoji ukupno 19 mogućih datuma za proslavu Uskrsa.

1582. godine, papaGrgur XIII je reformirao kalendar i time i način računanja datuma proslave kršćtanskog Uskrsa. Do ovog vremena, datum ravnodnevice se pomjerio deset dana od datuma ravnodnevice iz 325. godine budući da je po julijanskom kalendaru godina dana trajala nešto duže nego astronomska godina. Kalendarska reforma je „vratila“ ovih deset dana (nakon 4. listopada 1582. godine slijedio je 15. listopad). Unatoč ovim promjenama, način računanja datuma Uskrsa se nije promijenio, ali su se počeli koristiti precizniji algoritmi koji ostavljaju mogućnost da datum Uskrsa bude jedan od 35 mogućih datuma. između 22. ožujka i 25. travnja. Kao datum ravnodnevice se ipak i dalje koristi teoretski datum (20. ožujak) koji se uvijek ne poklapa s astronomskim datumom.

S druge strane, pravoslavna crkva nije preuzela gregorijanski kalendar i time nije preuzela ni računanje datuma po novom algoritmu. Ipak, u određenim situacijama Uskrs pada na isti dan, kao npr. 2007. godine.

 

II.

 

Znate li kako se računa datum Uskrsa

Računanje datuma Uskrsa povezano je s usklađivanjem solarne i lunarne godine.

Prema izvornom pravilu Uskrs se slavi na prvu nedjelju koja dolazi nakon punog mjeseca koji dolazi nakon proljetne ravnodnevnice – pojava kada Zemljina os nije nagnuta ni od ni prema Suncu, a središte Sunca se u tom trenutku nalazi u ravnini Zemljinog ekvatora. Ravnodnevnica je obično oko prvog dana proljeća (21. ožujka).

Prema pravilima Katoličke crkve, datum Uskrsa određuje se kao prva nedjelja koja pada nakon 14. dana mladog mjeseca počevši s 21. ožujkom. Ovako određen datum može biti u rasponu između 21. ožujka i 25. travnja, pa je zato Uskrs pomični blagdan, ali u okviru prvih mjesec dana proljeća.
Uskrs 2014. –     20. travnja
Uskrs 2015. –     5. travnja
Uskrs 2016. –     27. ožujka
Uskrs 2017. -    16. travnja
Uskrs 2018. –     1. travnja
Uskrs 2019. –     21. travnja
Uskrs 2020. –     12. travnja

 

 

Računanje datuma Uskrsa

Uskrsni su se događaji Kristova života odvili u okvirima stare židovske Pashe. On je proslavio svoju vazmenu večeru, proživio svoju muku i smrt i doživio svoj Uskrs za vrijeme toga židovskoga blagdana. Židovi su slavili Pashu 14. dana mjeseca Nisana. Bio je to sedmi mjesec židovskoga kalendara, a odgovara našem ožujku i travnju, s početkom proljeća. U Crkvi se u prvo vrijeme Uskrs nije slavio u svim krajevima podjednako, ali uvijek u svezi sa židovskom Pashom.

Od 16. stoljeća računanje datuma Uskrsa se razlikuje u istočnoj i zapadnoj crkvi. Prema pravilu Katoličke crkve datum Uskrsa se određuje kao prva nedjelja koja pada nakon 14. dana mladog mjeseca počevši s 21. ožujkom. Ovako određen datum može biti u rasponu između 21. ožujka i 25. travnja, pa je zato Uskrs pomični blagdan. U crkvama koje koriste julijanski kalendar postoji dodatno pravilo da Uskrs mora biti iza Pashe, pa zbog toga datum Uskrsa može biti kasniji. Zato Uskrs ne slave svi kršćani u isti dan. 

 

 

Kako se određuje datum Uskrsa?

 

Srijeda, 24. ožujka 2010. piše Administrator

Uskrs je najveći i najstariji kršćanski blagdan, to je dan uskrsnuća Isusa Krista. Počeo se slaviti u 2. ili početkom 3. stoljeća i to po židovskom lunisolarnom kalendaru i poklapao se sa židovskom Pashom koja se po židovskom kalendaru slavi na dan 14. nisana, a kao uspomena na oslobođenje i izlazak iz egipatskog ropstva. Tek nakon Nicejskog crkvenog sabora 325. godine, kad kršćanska Crkva prihvaća Julijanski kalendar, ustaljuje se datum Uskrsa po solarnom kalendaru, iako ni tada datum nije bio usaglašen između raznih istočno-kršćanskih zajednica.

Gregorijanski kalendar nastavak je Julijanskog, a svi datumi povijesnih događaja koji su se zbili prije 15. listopada 1582. godine odnose se, ako nije drugačije naznačeno, na Julijanski kalendar. Blagdan Uskrsa od Nicejskog crkvenog sabora 325. godine do uključivo 1582. godine određivao se prema Julijanskom kalendaru.

Isus je, prema izvještajima evanđelista, umro uoči židovske Pashe koja je padala 14. nisana (a toga je dana uvijek bio puni mjesec - uštap), a uskrsnuo u nedjelju nakon toga. Crkve u Maloj Aziji u starini su slavile Uskrs uvijek 14. nisana bez obzira kojeg je dana u tjednu padao. Ostale Crkve slave Uskrs u nedjelju nakon 14. nisana. Zbog toga dan Uskrsa nema određeni dan.

Uskrs je uvijek prve nedjelje, nakon prvog punog mjeseca iza proljetnog ekvinocija!

Primjer za 2010. godinu:

21. ožujka - proljetni ekvinocij

30. ožujka - pun mjesec

prva nedjelja nakon proljetnog ekvinocija i punog mjeseca je 4. travnja i tada je Uskrs

Dodatak

Zbog razlike u korištenju gregorijanskog i julijanskog kalendara, zapadne i istočne Crkve nemaju uvijek na isti datum Uskrs. Pogledajte priloženu tablicu.

Datumi Uskrsa od 2010. do 2020. godine

Godina

Zapadna Crkva

Istočna Crkva

2010.

4. travnja

2011.

24. travnja

2012.

8. travnja

15. travnja

2013.

31. ožujka

5. svibnja

2014.

20. travnja

2015.

5. travnja

12. travnja

2016.

27. ožujka

1. svibnja

2017.

16. travnja

2018.

1. travnja

8. travnja

2019.

21. travnja

28. travnja

2020.

12. travnja

19. travnja

Brojač posjeta

690780
Danas
Jučer
Ovaj tjedan
Last Week
Ovaj mjesec
Last Month
UKUPNO
63
310
63
688505
5151
11627
690780

Vaša IP adresa je: 3.232.133.141
Server Time: 2021-01-17 01:34:51