gazda antun

GAZDA ANTUN 

 

   Poslije domovinskog rata selo se prilično obnovilo. Manje je ljudi, manje prometa, manje trgovine, ali mjesto lijepo izgleda. Proširena je cesta, napravljeni nogostupi, nova rasvjeta, čak i staza za bicikle. Imamo školu, poštu, mesnicu, par kafića, par dućana... Onaj Trgoprometov je ostao zapaljen, nitko o njemu ne vodi računa i ostao je kao ruglo po sredini sela. S druge stane ceste još veća zapaljena kućerina, ostali samo zidovi, a unutra se vidi kupina i nekoliko stabala tatule. To je kuća Antuna Modruša, nekad najbogatijega čovjeka u selu. Ako upitate mještane gdje su oni, zašto nitko tu ne živi, svi će vam odgovoriti: "Zatrlo im se sime!"

   Imanje je sticao Antunov otac Marko. On je imao mlinicu na Krki, a mlinar ko mlinar – upadne u napast pa napravi kako ne trreba i zakine i najveću sirotinju. Sirotinju je najlakše pokrasti jer je nemoćna i ne moraš se bojati da će ti vratiti istom mjerom. Pričaju da ga je fratar jednom došao ukoriti. Blagoslovio mu mlinicu i upitao ga kako da nema raspela u mlinu. A Marko da mu je odgovorio: "Ja i on ne moremo zajedno na ovom mistu. Ne bi On mogao gledati ono što ja radim." Dolazili bi mu ljudi u nevolji da im posudi novac. On bi posuđivao, ali im je davao da mu potpišu mjenicu za komad zemlje. Ako ne vrate duga do određenog dana, zemlja ostaje Marku. I dolazili bi ljudi na dan prije isteka zajma da vrate novac, ali Marka nije bilo kod kuće. Otišao bi Marko "za poslom" i vratio se nakon nekoliko dana, kad rok prođe. I tako bi na prevaru uzimao zemlju sirotinji. Poslije rata mu je sin Antun htio prodati neku zemlju, ali nitko neće da kupi. Kažu ljudi da je neki pravoslavac kupio od njega neku livadu kod Potkonja, pokosio čovjek travu, došle žene da je pokupe i odnesu kući, a iz trave na stotine zmija. Nije više nogom stupio na tu livadu. Oteto prokleto, rekli bi ljudi.

   Imao je Marko još djece. Dvije kćeri mu se udale, jedna umrla mlada, druga nije imala djece. Jedan sin mu poginuo u ratu. Drugi imao neku bolest sa živcima. Marko ga vodio kod gatara i vračara, kod popova i fratara. Što ga on više vodio, mali bio luđi i luđi. Kasnije i on umro. Tako je Antuna dopao sav Markov imetak. Antun bio radišan čovjek. Radio od jutra do sutra. Držao mlinicu, imao velike vinograde i podrume. Dolazili ljudi po vino s karovima iz Bosne, Like, od Knina... Sa Srbima iz Vrbnika i Knina Antun se najviše i družio, to su mu bili najveći i jedini prijatelji. Od mještana ga nitko nije volio. Tko će voljeti čovjeka čije je imanje stečeno na tuđoj nevolji?!

   Antun je imao dva sina i jednu kćerku. Žena mu umrla mlada. Kažu da je bila dobra i radišna žena. Marko je izgleda nije baš volio iako mu je rodila troje djece. Bila je malena i neugledna pa ju je Marko teretio svakojakim poslovima. Kažu da bi stavljao pijesak u čarapu i tukao je po bubrezima. Modrice se ne vide, a bubrezi gnjiju. Htio je se riješiti i oženiti mlađu i ljepšu. Ona umrla, a Antun se nije oženio. Tko će doći za vraga?

   Oba sina su mu bili radišni momci. Kod Antuna svaka koka mora dva jaja snesti. Tako je i sinove navikao da rade i stiču. Najstarijeg sina Marka diglo mu u vojsku. Svi se čudili da on nije uspio potkupiti ljude od vlasti da mu ne dižu sina u vojsku. Navodno je prevario nekoga Srbina u Kninu za vino pa mu se ovaj osvetio. Sin Marko mu se nije vratio iz rata. Negdje je poginuo, ali ne zna se gdje.

   Kćerka Anđela bila mu je drugo dijete. Izrasla u lijepu djevojku. Ljepota na obraze, vrag u dušu. Još kao curetak kitila se svim i svačim i dolazila da je drugi vide kako je lijepa i bogata. Kako bi ona došla među seoske cure koje su bile sirotinjski obučene, one bi pobjegle od nje kao vrag od tamjana. Tako je uglavnom sama dolazila na misu i s mise. Antun u crkvu nije ni zalazio. Znao je da će i od njega ljudi okrećati glavu pa se nije htio sramotiti

   Anđelu je Antun mnogo volio. Gdje bi ona okom, on bi skokom. Mnogo puta bi je Antun posjeo na đandinjeru i vodio po dernecima da se djevojka provede i da bude viđena. Brzo joj i to dojadilo pa je tražila od oca da je odvede kod tetke u Biograd, da bude malo na moru. Kako je otišla, tako se nikad nije ni vratila. Dolazila nakon desetak godina sva napinđurena i obojana pa se babe krstile kad bi je vidjele. Vodala je neko kuče po selu i nakon nekoliko dana opet nestala. Kažu da je dospjela do Beograda, da je rodila neko kopile sa jednim Srbinom. Nisu je ljudi kudili zbog kopileta nego "Kud sa Srbinom?"

   Najmlađe dijete, sin mu Milan, bio dobar momak, na majku. Radio po cijele dane, a u društvo nije zalazio jer je znao da mu je otac naopak čovjek i da ga ljudi neće rado primiti za svoj stol. Otac mu našao i ženu, kćerku pobratima Mitra iz Vrbnika. Milan je prihvatio jer je to bila očeva volja i ubrzo žena ostala trudna.

   Ali kod Antuna su bila druga pravila! U kući se njega sluša jer je on gazda od svega i svi ključi su kod njega. Mlada žena podnosila neko vrijeme njegove zulume i galame, a onda se počela užimati i negodovati. Govorila bi mužu Milanu da traži svoj dio od oca i da se podijele, da ona više ovako ne može živjeti.

   Gazda Antun nije imao desnu šaku, prignječio mu je kamen u mlinu pa je za poslove su dvije ruke uvijek tražio pomoć. Tako je zvao nevjestu da mu pomogne premjestiti vreću s brašnom. Ona onako trudna s trbuhom do zubi nosila par metara, a onda ispustila vreću i brašno se prosulo. Zgrabio je Antun za kosu i onim svojim batrkljkom pritisnuo joj glavu u ambar s brašnom.

- Mene ćeš ti dilit s mojim sinom. Moje bi trude uživala. Eto ti tu pa kusaj Antunova brašna...

   Vidio Milan da se nešto događa pa oletio u mlin.

- Ćaća, šta radiš, jesi poludija?!

Kad ju je Antun pustio, žena pala na pod. Kako je pala, nije se više ni digla.

   Dolazila kasnije milicija, ali Antuna nitko dirao nije. Dolazili mu i njegovi prijatelji Srbi da ga ohrabre, a on ih gostio svim i svačim. Umjesto Antuna, platiše janjci i pivci.

   Sin mu Milan, kad je pokopao ženu, pokupio svoje stvari i otišao. Kažu da mu je rekao da se odriče i njegova imanja, i imena i prezimena i da ga nikad više u životu vidjeti neće. Kako rekao, tako i učinio.

 

Markanov unuk

Brojač posjeta

673787
Danas
Jučer
Ovaj tjedan
Last Week
Ovaj mjesec
Last Month
UKUPNO
77
351
428
671539
7760
11683
673787

Vaša IP adresa je: 100.24.113.182
Server Time: 2020-11-30 08:00:20