ne čitajte novine

ČITAJTE NOVINE DA NE BISTE NIŠTA ZNALI

 

Dok sam bio student i živio u klerikatu, svakodnevno smo dobivali novine. Gotovo svi studenti su čitali novine. Desetak njih je ujutro nervozno čekalo na vratima da se pojavi dnevna doza novosti. Onda bi se novine razdijelile na listove, gutali bi se članci. Ja bih ponekad predvečer pokupio listove pa pogledao pokoji članak. Eh, da! Kupovali smo i sportske novosti. Svakodnevno! I one su se gutale kao nezaobilazan izvor bitnih informacija. Što se o sportu ima čitati?! Pogledaš utakmicu, i to je to! Možda sam u godinu dana dva puta pogledao sportske novosti. Mea culpa!

Kasnije sam uočio da i neke starije kolege svakodnevno popasu novinski sadržaj od prve do posljednje stranice. Kad sam sve novinofile stavio na jednu hrpu, došao sam do zaključka da su to ljudi koji ništa ne znaju, da spadaju u prosjek neobrazovanih, gotovo nepismenih, ljudi. O politici ne znaju ništa, o ekonomiji još manje, znanstvene grane da i ne spominjem…

Zašto je tomu tako doznat ćete ako prolistate većinu naših novina. Novinari o svakoj temi sve znaju! Politika im je svakodnevna hrana i njom se najviše bave. (Moj jedan kolega je rekao da se čovjek počne baviti politikom kad uvidi da mu u životu ništa ne ide i da ništa drugo ne zna raditi. Tada se uhvati politike. Možda iznimke potvrđuju pravilo!) A tek kad se novinari uhvate ekonomskih tema! Sve se praši od statistika, analiza, procjena… Kad biste se po novinarskim savjetima počeli baviti biznisom, bili biste ispod albanske industrije! Za potkrijepiti svoje genijalne tvrdnje, novinari uvijek nađu nekakve „stručnjake ekonome“ koji ih podrže i još vas više zbune u objektivnom poimanju ekonomije.

O svakoj znanstvenoj temi, koja se pojavi kao aktivna, novinari će pisati jer moraju biti aktualni. I opet sve znaju! Znanstvenici koji dođu do nekakvog korisnog otkrića, pojavit će se na naslovnici ili u naslovu članka, ali njihovo stručno mišljenje ćete rijetko pročitati u dotičnom kontekstu. Što oni imaju govoriti o tome, kad imaju novinare koji o tome sve znaju?!

O kulturi se, istinu govoreći, može nešto pročitati, ali srž stvari nekog kulturnog događaja nećete otkriti jer to ne zanima široke mase. Iz kulture ćete dobiti samo natuknice koje će se ticati pojedinih afera po kazalištima, muzejima… Čitajući novine, u hrvatskoj kulturi gotovo da se ništa i ne događa, osim grabeža za intendantskim i ravnateljskim foteljama i nenamjenskom trošenju „pustih milijuna koje država izdvaja za kulturu“!

Najosjetljivije područje ljudskog života je zdravlje. Ne morate se brinuti! U novinama ćete naći sve o prehrani, dijetama, terapijama. Novinari točno znaju koja vrsta lijeka vam je potrebna: „Liječnici ne znaju ništa! Oni taje od vas uzročnike i lijekove protiv opakih bolesti. Kako u članku nema dovoljno mjesta za objašnjenje vezano uz zdravstvene probleme koji vas muče, možete naručiti i knjigu koja govori o ovoj temi i koja će vam riješiti sve nedoumice vezane uz vašu bolest. (Uz knjigu možete naručiti i DVD!) Lijekovi koje možete naručiti uz preporuku novina su sigurni i učinkoviti, a cijena prava sitnica (samo 800 kn). I sve prolazi! Sve ljudi vjeruju!

I kad su kreatori svakodnevne doze znanja uvidjeli kako olako prolaze sve novinarske znanstvene fantastike, došli su do zaključka da im i ne trebaju toliki novinari po redakcijama. Zatvaraju se redakcije i otpuštaju novinari koji su se bavili uskim i ograničenim temama, a ostavljaju se samo oni sposobni koji sve znaju.

Razmišljajući o ovoj temi došao sam do spoznaje kome se trebam obratiti kad mi se digne tlak nakon što sam vidio u crveno uokvirenu brojku 24 ili crveno markantno slovo J! Nazovi nekog njihovog novinara i svi tvoji problemi bit ćeriješeni!

 

markanov unuk

Brojač posjeta

386098
Danas
Jučer
Ovaj tjedan
Last Week
Ovaj mjesec
Last Month
UKUPNO
54
165
219
384242
2145
6051
386098

Vaša IP adresa je: 54.164.198.240
Server Time: 2018-12-10 09:09:38