ženidba

ŽENIDBA

U jednom trenutku života nebrojeni mladi parovi odlučuju se za zajednički život. Taj velik, lijep i prelijep trenutak neponovljiv je u svojoj raskoši, ceremoniji i značenju. Tradicija mnogih naroda, kultura i običaja drži mnogo do čina ženidbe. Neobično je važno prije ulaska u brak imati ispravno shvaćanje braka poznajući smisao i svrhu crkvenog ženidbe.

Kada se, međutim, govori o kršćanskoj ženidbi, tu se ne gleda samo onu običnu ljudsku ljubav. Kršćanska je ženidba sakrament – otajstveni znak Božje ljubavi prema ljudima. Po tom sakramentu ljudi bolje razumiju ljudsku ljubav koju jačaju uz pomoć Božje milosti. Kršćanski je brak nezamisliv bez tog sakaramentalnog karaktera. Tako crkveni zakonik veli: Krist Gospodin uzdigao je na dostojanstvo sakramenta ženidbeni savez među krštenima, kojim muška osoba i ženska osoba međusobno uspostavljaju zajednicu svega života po svojoj naravi usmjerenu k dobru supruga te k rađanju i odgajanju potomstva. Bitna su svojstva ženidbe jednost i nerazrješivost, koja u kršćanskoj ženidbi zbog sakramenta zadobivaju posebnu čvrstoću.

Adam, kako to Biblija opisuje, osjećao se čudno i osamljeno, bez vlastitog identiteta, sve dok nije ugledao ženu: Gle evo kosti od mojih kostiju, mesa od mojega mesa. Ženom (doslovan prijevod: čovječicom) neka se zove, od čovjeka kad je uzeta. (Post 2, 23-24). Različitosti su postale privlačne. Zbog tih razlika čovjek ostavlja roditelje kako bi prionuo uz svoju ženu i dvoje njih bit će jedno tijelo (usp. Post 2, 24). Bog je stvorio čovjeka kao muško i žensko i oni su jedno na drugo upućeni, međusobno se nadopunjuju. Biblijskim rječnikom svi su ljudi stvoreni iz ljubavi za ljubav. Posvećena bračna veza iskrene ljubavi žene i muškarca velika je svetinja i blagoslov. O vrijednosti bračne ljubavi govori činjenica da je u Crkvi veza žene i muškarca uzdignuta na razinu sakramenta. Taj je brak svet i nerazrješiv.
Biblija zajedno s Crkvom realno uči o ljepotama ljubavi i braka, ali i o kušnjama ljudske naravi. Kao što je malo prije napisano, čovjek je stvoren na sliku Božju, ali čovjek je i ranjen tajnom istočnog grijeha. Mnoge stvarnosti čovjekova života, pa tako i spolnost ranjene su ljudskom slabošću koju nazivamo grijeh. Baš zato govorimo o potrebi posvećenja uzajamne ljubavi muškarca i žene, koja se događa u sakramentu ženidbe. To se posvećenje ne događa izvana, po svećeniku, već zajedništvo ljubavi i života činom privole dolazi od samih mladenaca koji u vjeri i ljubavi obećavaju vjernost jedno drugome.
Činom privole (najvažniji trenutak u činu sklapanja ženidbe) mladenci ulaze u tajnu ljudske i božanske ljubavi. Najkraće rečeno, svaki je crkveni brak simbol neopozive Božje ljubavi prema čovjeku i Kristove ljubavi prema Crkvi. Zato je jednom valjano sklopljeni crkveni brak trajno nerazrješiv. Iz duboke vjernosti prema Bogu i čovjeku (božanskoj i ljudskoj naravi u nama) zajedništvo žene i muškarca u sakramentu braka je neraskidivo.

Za čin sklapanja ženidbe potrebno je poznavati ovaj sakrament, u potpunoj slobodi odlučiti se za brak i ostvarivati zadano zajedništvo. Ne zaboravimo, ni Crkva ni svećenik ne podjeljuje sakrament ženidbe već ga mladenci – sami bračni partneri podjeljuju jedno drugome u obliku koji priznaje Crkva.
Velik je problem za naše društvo i Crkvu što mnogi kandidati za brak, sakrament braka doživljavaju kao puki običaj, kao ceremoniju, kao modu, a ne kao sakrament koji ispravno shvaćen i življen vodi u svetost, u služenje, u ozbiljnost ali i radost kršćanskog poziva i poslanja. Sakrament ženidbe nije kao što neki znaju reći „običan papir“ koji ne obvezuje ni na što. Oni mladi ljudi koji se odluče na sakrament ženidbe trebali bi doista ozbiljno pristupiti crkvenom braku. Nitko nije „prisiljen“ na crkveni – sakramentalni brak i tužno je ako se iz pogrešnih motiva na pogrešan način sklapa i (ne)živi sakrament braka. Mnoge rastave, sukobi partnera, varanja i konflikti bili bi spriječeni da se od početka živjela dubinski i iskreno vjera, da se živio sakrament braka.
Za uspjeh buduće ljubavi, braka i obitelji treba moliti, svjesno i savjesno raditi na tome, čuvajući dostojanstvo ljubavi, dostojanstvo osobe i dostojanstvo braka i obitelji. Iz svih tih razloga, radi bolje pripreme na ovaj sveti sakrament u Crkvi u Hrvata postoje zaručnički tečajevi. U trajanju od tjedan dana zaručnici slušaju predavanja posebno osposobljenih osoba iz bračnog pastorala. Slušaju teorijska ali i praktična iskustva življenja ljubavi u braku i obitelji s obzirom na svagdašnje kušnje, probleme i izazove. Na zaručničkim tečajevima zaručnici slušaju osnovne značajke o smislu i svrsi crkvenog braka, slušaju svjedočanstva uzornih obitelji, sociologa, psihologa, svećenika-pastoralaca i dr. Slušaju o mogućim ženidbenim zaprekama, administraciji, praktičnim pitanjima. Zaručnički tečajevi održavaju se po raznim župama kako je oglašeno u crkvama kako bi se što bolje pripravili za ovaj sakrament.

Za sakramenat ženidbe treba se prijaviti barem 2 mjeseca ranije da bi se pribavili svi potrebni dokumenti i učinile pripreme.

Vaša IP adresa je: 54.163.20.57
Server Time: 2018-11-15 16:27:21